Jelle de Plaa is astronoom. Hij werkt bij het Ruimteonderzoeksinstituut SRON in Utrecht. Hij maakte in Middelburg, de stad waar hij opgroeide, kennis met sterrenkunde bij Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen. Dik twintig jaar later heeft hij nog steeds een warme band met die stichting. Jelle nodigt iedere Middelburger uit om verhalen te delen. Over vroeger, over nu en over de toekomst.
“Dat ik dik twintig jaar geleden in aanraking kwam met de sterrenwacht in Middelburg kwam voort uit andere hobby’s die ik als kind had. Eerst was ik veel bezig met parkieten, later met het houden van vissen. Als 16-jarige was ik lid van Aquariumvereniging Barbus conchonius, aan de Herengracht. Totdat mijn moeder me erop wees dat de sterrenwacht ook in dat pand zit. Op een avond nam ik daar een kijkje. Ik was meteen verkocht. Ik volgde een beginnerscursus sterrenkunde en vond dat zo interessant dat ik het een paar jaar later ging studeren.
Op mijn werk zit ik niet hele dagen het heelal te observeren nee, integendeel zelfs. Ik ben mezelf in de loop van de tijd wat breder gaan oriënteren. Zo volgde ik een cursus wetenschapsjournalistiek, omdat ik het ook leuk vind om te schrijven over het vak. Bij SRON werk ik nu onder meer aan de ontwikkeling van software voor satellieten. Het is geweldig om een bijdrage te leveren aan zulke projecten en een satelliet uiteindelijk al die interessante data te zien verzamelen. Dat gaat ook wel eens mis. Vorig jaar nog ging er een satelliet verloren van Jaxa, de nationale ruimtevaartorganisatie van Japan. Dan zie je dus in één klap zes jaar werk weggevaagd worden, en zo’n 350 miljoen euro.
Ik woon nu in Baarn maar ik kom nog regelmatig naar ‘huis’. Mijn ouders zijn in Middelburg blijven wonen en ik heb er ook nog een paar vrienden zitten. Het is altijd leuk om die weer even te zien. Als ik met niet-Zeeuwen praat over Middelburg is dat altijd met trots. Ik roem dan de diversiteit van het winkelaanbod, maar ik noem dan natuurlijk ook de sterrenwacht. Nederland heeft er vijftien, maar die in Middelburg is toch wel een van de actiefste. En zo kom je dan vanzelf op de geschiedenis van de stad. Je weet toch wel dat de telescoop is uitgevonden door de Middelburgse brillenmaker Hans Lipperhey, in 1608? Kom je anders naar de publieksviering 50 jaar sterrenwacht, op zondag 7 mei in de burgerzaal? Dan ben ik een van de sprekers. Je bent van harte welkom hoor!”