Joehoe! Vanaf vandaag is PLANTaardig ook… BLOEMaardig!
Ja, maar ho, wacht nu eens even. Wat zijn planten nu eigenlijk? En wat bloemen? En wat is groente? In ons dagelijkse taalgebruik zijn we het er meestal wel over eens. Als wij zeggen dat “Femke wel planten verkoopt, maar geen bloemen”, dan snapt iedereen ons wel. Maar eigenlijk zijn de grenzen helemaal niet zo scherp.
Pak er maar eens een paar definities bij, van bijvoorbeeld Wikipedia:
– Een bloem is het deel van een plant waarin de organen voor geslachtelijke voortplanting bij elkaar staan.
– Planten zijn organismen die zich niet kunnen voortbewegen en die fotosynthese vertonen
– Groente is een eetbare plant of een deel ervan
– Snijbloemen zijn bloemen met bloemstengel, afkomstig van kruidachtige en houtige planten, die verwerkt kunnen worden in boeketten of bloemstukken.
Best duidelijk en overzichtelijk toch? Maar in de praktijk zijn er toch nog allerlei nuances. Wat we net zagen bij PlantAardig is daar het springlevende voorbeeld van.
Femke stapte lang geleden al uit de wereld van snijbloemen, maar vanuit haar onderneming werkte ze er nog wel degelijk regelmatig mee, bijvoorbeeld in bloemstukken voor uitvaarten. Recent besloot ze toch weer meer met bloemen te gaan doen, toen Marieke Hannewijk op haar pad kwam. Zij was zich weer een beetje aan het heroriënteren, na het besluit van Pluk de Dag om juist te stoppen met bloemen. Femke zag het meteen in haar zitten en vond dat een uitbreiding met bloemen dan niet uit kon blijven. Die hóren gewoon bij Marieke.
Het resultaat kun je nu bewonderen in een kleine kas voorin de winkel. Je hoeft niet te rekenen op kant en klare boeketten en ook niet op klassieke snijbloemen. Bij PLANTaardig draait het juist om planten of groenten die ook bloemen zijn, of om bloemen die op planten lijken. Bij Femke en Marieke is het heel normaal dat je geen boeket koopt, maar juist één of een paar losse, grotere ‘eenheden’, die je op creatieve wijze ergens een plekje geeft. Een handig hulpmiddel daarbij is een soort spijkerbedje, genaamd Kenzan, waar je de bloemen makkelijk in kunt prikken, zodat ze toch rechtop blijven staan.
Een voorbeeld uit het assortiment is de pastinaak. Die kenden wij vooral als een ‘vergeten’ groente, maar dat is dus de knol. In PLANTaardig koop je de plant die erboven zat, en die vol bloemetjes zit.
Nu we het in de winkel zagen realiseerden we ons dat we bloemstukken met dit soort bloemen of planten al vaker zagen de laatste tijd, zelfs thuis, waar juist die elementen uit een boeket soms nog weken blijven staan. Of het ook al echt een trend is durven we niet te zeggen, maar we beginnen nu wel patronen en dwarsverbanden te zien, dat is voor ons al heel wat.
Feit is dat deze bloemenkas een mooie aanvulling is op deze supergroene winkel, die de laatste jaren toch al geleidelijk aan het veranderen was. Het was misschien altijd al, maar door de nieuwe vloer, de nieuwe indeling, etc. viel ons vanmiddag pas echt op hoeveel kleine aardigheidjes je door heel de winkel ziet staan en hangen. Een plantenwinkel waar je ook originele geschenken kunt scoren, dat een beetje.
Maar goed. Binnen een maand zijn we een bloemenwinkel kwijt én er een rijker. Ze zijn niet met elkaar te vergelijken, maar dat is juist mooi. En Marieke behouden we mooi als stad. Win Win!