Soms krijgen we van die tips waarvan we denken: ‘leuk! daar zal de stad blij mee zijn.’ Dat dachten we vorige week ook, toen iemand ons erop attendeerde dat er een paar nieuwe afvalbakken zijn geplaatst in de binnenstad.
‘Lekker belangrijk’, zullen veel mensen dan denken, maar wij vinden het interessant, omdat we weten hoeveel gedoe er de afgelopen jaren was, rondom zwerfafval in de binnenstad. We hebben er vanaf 2015 heel wat berichtjes aan gewijd. Over ondernemers en studenten die op pad gingen, over troepgroepen en vuilvissers, en over allerlei discussies over de inzet van de gemeentereiniging, zoals op zondagochtend.
Die nieuwe afvalcontainers leken ons dus goed nieuws, zeker toen we ze eenmaal zelf hadden gespot. Het zijn geavanceerde containers, die – onder meer – het afval zelf kunnen persen. Ze zien er in ieder geval uit alsof de meeuwen van de stad er geen raad mee weten, al zal de tijd ons nog moeten leren of dat ook echt zo is.
En zo laten we alles maar weer even in het midden, omdat we op straat en terras ook kritische geluiden hoorden over de nieuwe prullenbakken. Sommige mensen beginnen over eerdere experimenten en investeringen, of vinden de nieuwe containers simpelweg te groot. “En goedkoop zullen ze ook wel niet zijn”.
Dat laatste wilden we voor de zekerheid toch even checken. Op Green Trash lezen we dat deze afvalbakken iets minder dan 6000 euro per stuk kosten. Geen kattenpies natuurlijk, maar wat zijn de kosten van een zomer lang twee vuilnismannen met een vrachtwagentje op zon- en andere dagen? We hebben geen idee. Op de site van de producent, Mr. Fill, lezen we bovendien dat je de vuilnisbakken ook kunt leasen.
In een memo van een maand geleden, waarin vragen van D66 Middelburg worden beantwoord, lezen we dat er zes van deze units zijn geplaatst. Als we een bericht als ‘Geen zwerfafval en minder kosten‘ lezen krijgen we de indruk dat de bakken inderdaad wel ‘slim’ zijn, maar eerlijk is eerlijk: we hebben niet gericht gezocht naar artikelen die dat verhaal tegenspreken.
Een lang verhaal kort: onze persoonlijke indruk is dat de bakken van Mr. Fill het uitproberen in ieder geval waard zijn. Het oordeel of ze mooi zijn, of duur, laten we graag over aan anderen.