Wat een feestje was het, om gisteren alle levendigheid in Speelhof Hoogerzael te mogen aanschouwen. We bezochten het natuurspeelterrein eigenlijk in het kader van de Nationale Boomfeestdag, omdat er een nieuwe boom in het park werd geplant, maar onze aandacht werd al snel getrokken door alle andere dingen die daar op zomaar een woensdagmiddag gebeuren.
Hier een groepje dat luid joelend met kleine vlotjes in de weer was, daar een paar meiden die zich enthousiast op een kleine touwbrug waagden. Weer even verderop stonden kinderen onder begeleiding marshmallows te roosteren boven een vuurtje. Gezellig! En dan hebben we het nog niet eens over alle jonge ouders die het speelmoment van hun kroost benutten voor het vieren van een eigen feestje. Door lekker picknicken aan de tuintafels van het Speelhof, bijvoorbeeld. Saharazand in de lucht of niet.
De dingen die we gisteren zagen zijn precies de dingen zoals Stichting Speelhof Hoogerzael die voor ogen had en heeft. We spraken met secretaris Hubert Leenman, die ons met plezier een korte rondleiding gaf over het terrein. Dat deed hij in zijn lunchpauze, want zoals de meeste mensen van de organisatie werkt Hubert als vrijwilliger voor de stichting. “Kinderen kunnen hier doen wat ze bijna nergens anders meer kunnen doen”, legde hij uit. “Lekker ravotten, boomhutten bouwen, of spelen met het watersysteem hier. Kijk! Uit die paddenstoel hier komt normaal gesproken water, dat naar de poeltjes op het veld beneden stroomt. Daar spelen kinderen dolgraag mee.”
Het Speelhof is een openbare ruimte. Er wordt geen entree gevraagd. Iedereen is er welkom, altijd. Het hof maakt uiteraard ook veel kosten, bijvoorbeeld voor het onderhoud van het geheel, maar daar heeft de stichting goede afspraken over kunnen maken met Gemeente Middelburg, de eigenaar van de grond. In ruil voor de subsidie is openstelling voor iedereen een van de voorwaarden.
Het terrein is openbaar, maar er zijn wel delen die zijn gereserveerd. Zo zijn er vier lappen grond die worden gebruikt door basisscholen uit de omgeving. Kinderen verbouwen er hun eigen groenten. Dat hele proces maakt deel uit van de reguliere lessen. Dat ook die lessen een feestje zijn geloven we meteen.
De betrokkenheid van alle vrijwilligers bij Speelhof Hoogerzael is groot. Dat is mooi om te zien en horen. Veel mensen wonen in de directe omgeving, maar sommige mensen komen van iets verder. Zo ook de mensen die het nieuwe Lindeboompje gisteren schonken aan de stichting. Dat stel kwam na de nodige omzwervingen een jaar of vijftien terug weer in Middelburg wonen, en voelt zich hier weer helemaal thuis. De twee wandelen regelmatig door het Speelhof, en genieten daar zo van dat ze besloten iets terug te doen. Prachtig toch?
Hubert liet weten dat de stichting blij is, met zulke gebaren, én met alle hulp. Maar hij was de eerste om te benadrukken dat er altijd nieuwe vrijwilligers welkom zijn. In Speelhof Hoogerzael is namelijk altijd iets te doen. Ook voor grote mensen.
Je leest er meer over op https://www.speelhofhoogerzael.nl/over-ons